Ako sa hrá?

Ako sa hrá?

Ako funguje Bombios X?


Cieľ hry

Hra pripomína staré dobývanie hradu moderným spôsobom, bez použitia akéhokoľvek násilia. Dobyvatelia hradu bežia od veži k veži, a čím viackrát ich obídu (dobehnú kolo), tým viac bodov získajú. Obrancovia sa ich snažia v tejto činnosti obmedziť pri dodržaní pravidiel hry.

Tímy

Dva tímy súperia medzi sebou: dobyvatelia (útočníci) a obrancovia. Všetci hráči si môžu vyskúšať roly obrancov i útočníkov, keďže v polčase si vymenia tímové polia – obranné zóny.

Pravidlá hry v krátkosti

1.) Útoční hráčí postupne pristupujú k útočnej bráne a skúšajú zhodiť 3 malé vežičky hádzacími nástrojmi.

2.) Po troch vrhoch bežia od jednej dokovacej veži k druhej (v poradí 1-2-3-4) dovtedy, kým obranný hráč štartujúci z obrannej brány nepostaví zhodené vežičky.

3.) Akonáhle sú postavené všetky vežičky, z hry vypadáva každý hráč, ktorý do tej chvíle nie je pripojený k niektorej dokovacej veži.

4.) Bod získava pre svoju skupinu ten útočník, ktorý dobeží kolo bez vypadnutia. Vypadnutie hráča znamená stratu 1 bodu, ale hráč sa môže pokúsiť znova tak, že sa postaví na koniec útočnej línie. Útočný hráč bežiaci dokola má možnosť získať toľko ďalších bodov, koľkými dokovacími vežami prebehne bez pripojenia.

5.) Hráči si v polčase vymenia hracie pole. Vyhráva skupina, ktorá získala viac bodov.

Aká je veková hranica hry?

Hra je prakticky bez vekovej hranice, naše hry môže hrať od 6 do 99 rokov každý. Hry nie sú vytvorené len pre deti, snímače na ruky a dokovacie veže sú nastaviteľné, ľahko si ich prispôsobia k telu i dospelí.

Aké vybavenie je potrebné k hrám?

Vysielače na rukách, ktoré sú potrebné pre útočníkov, zabezpečujeme my. Na trávnikoch nie je potrebná žiadna bezpečnostná výbava. Na ihrisku, kde sú kamene, alebo betón, sa odporúča mať chrániče na kolená a lakte, prípadne cykloprilbu (nezabezpečujeme).

Kde možno hru postaviť?

Na akejkoľvek ploche s rozmermi 15×20 metrov, VNÚTRI (športová hala, telocvičňa, kultúrny dom, stan pre podujatia atď.) alebo VONKU (nie strmá, trávnatá plocha) na takom priestranstve, kde nie sú väčšie terénne objekty, ktoré by prekážali v behu. Zopár menších kríkov, stromov, stĺpov nie je problém, ak nestoja v ceste bežcom (trasy bežcov viď vo filmoch o hre).

Kto vozí a prevádzkuje hru?

Hru v každom prípade dopravia, zmontujú a rozmontujú, tiež prevádzkujú pracovníci firmy BOMBIOS.

Potrebuje hra elektrinu?

• Áno, potrebuje. • Avšak spotreba hry nepresiahne spotrebu dvoch notebookov (150-200 W). • Reproduktor na zvukové signály hry spotrebuje 50-300 W od závislosti intenzity zvuku. • Pokiaľ na danom mieste nie je elektrina k dispozícii, zabezpečíme svojím generátorom.

Prednosti BOMBIOS:

 • Zdravie, pohyb

  Pohyb je zdravie. Tu možno bežať, skákať, hádzať do terča vo voľnom priestranstve tak, že pritom sa netreba vzdať ani zaužitých podnetov modernej techniky.

 • Pozornosť, zručnosť

  Naše telo, zvyknuté na virtuálny svet počítačov niekedy celkom čudne reaguje na podnety skutočného sveta. Tu si môžeme znova precvičiť koordináciu nášho mozgu a našich očí, rúk a nôh, ako aj ich efektívne fungovanie. Výnimočne výhodná príležitosť na rozvoj pre deti s poruchami pozornosti!

 • Vedomosti, vzdelanie

  V našej hre možno kombinovať rozvoj telesnej zručnosti s prehĺbovaním psychickej vzdelanosti. Namiesto zhodenia 1-2 veží z troch sa veža zrúti aj správnou odpoveďou na kvízové otázky vedomostnej súťaže, útočník môže zaútočiť.

 • Komunita, ľudské vzťahy

  Základnou podmienkou efektívnej práce v skupine je vzájomné spoznanie, porozumenie, prijatie jeden druhého. Na precvičovanie toho je vynikajúcou možnosťou zažiť vzrušujúce a zábavné situácie BOMBIOS X so súčinnosťou v komunite, v skupine.

 • Zábava, rozptýlenie

  Hodnotné rozptýlenie nás napĺňa novou energiou, po cennej zábave sa ľahšie znáša ťarcha všedných nezáživných dní.

 • Súťaživosť, učiť sa zápasiť

  Treba vedieť vyhrávať aj prehrávať, ale podstatou tu je zápas samotný: možno tu hravým spôsobom precvičovať umenie nevzdávať sa, aby sme sa aj v živote mohli vytrvalejšie popasovať s ťažkosťami pre dosiahnutie úspechov.

Prečo je potrebná naša technológia?

Má to viaceré dôvody.

Po prvé, takto je hra pre dnešné deti, mládež aj dospelých zaujímavejšia a bohatšia na podnety.

Po druhé: možnosť omylu alebo podvodu je takmer nulová, teda nie sú potrebné spochybniteľné rozhodcovské rozhodnutia, ani nekonečné hádky, či bol zásah alebo nie a či sa bod dosiahol alebo nie. Zostane iba čistý, nefalšovaný zážitok z hry.

Po tretie: pomocou našej technológie stačí k riadeniu hry jedna riadiaca osoba, ba skúsení hráči ju môžu hrať aj bez riadenia. Má to obzvlášť veľký význam v táboroch, v školách. Kým k tradičným veľkým skupinovým hrám sú potrební viacerí dozorcovia, rozhodcovia, pedagógovia na riadenie a zachovanie disciplíny, počas našich hier môžu títo pedagógovia a pomocníci v táboroch získať vzácny čas na iné činnosti alebo oddych. 

Po štvrté: výsledok každého hráča možno presne vidieť na počítači, možno vyhodnotiť výkon každého, možno z hry na hru sledovať vývin pozornosti, reakčného času, vedomostí hráčov.  

Po piate: hranicou ďalšieho rozvoja, inovácií je iba hviezdne nebo Máme vzrušujúce online rozvojové plány, ktorými môžeme zlúčiť viac herných miest a skutočne jedinečným spôsobom môžeme pripojiť do skutočnej hry aj online užívateľov.

Prajeme Vám dobrú zábavu!

Čo je Bombios X?

Méta je stará tímová hra pôvodom z Maďarska. Pred niekoľkými storočiami ju hrali rytieri, mestskí študenti, neskôr sa stala populárnou aj medzi vidieckou mládežou. Dnes je známa najmä medzi skautmi.

Bombios X je najnovšia verzia méty, kombinovaná hrou škandinávskeho pôvodu kubb (šach Vikingov). Pomocou modernej techniky sme vyvinuli novú hru so zachovaním základných pravidiel. Hra je ovládaná počítačom, v orientácii pomáhajú led svietidlá, hráčov identifikujú infra vysielače.

Hrá sa v dvoch skupinách: obrancovia a útočníci. Obrancovia bránia „hrad” so štyrmi vežami/baštami od útokov nepriateľov.

Hra je mobilná, postaviť sa dá kdekoľvek, kde je k dispozícii vnútorná alebo vonkajšia plocha (trávnik) s rozmerom aspoň 20×15 m.

Hra Bombios X sa dá prenajať na akúkoľvek príležitosť, kde sa zíde skupina ľudí, túžiaca po oddychu, po zábave, hre a športe. Veková kategória je od 6 po 99 rokov 🙂 Podrobnosti nájdete v položke Naše inovácie. Prajeme Vám príjemné surfovanie!

Čo je Bombios Z?

Číselná vojna je pôvodne stará maďarská skautská hra. Čo sa týka jej druhu, je to strategická skupinová hra vo voľnom priestranstve.

Bombios Z je najnovšou verziou číselnej vojny, kombinovaná hrou hľadania pokladov. Základy sme zachovali a vyvinuli sme novú hru pomocou modernej techniky. Riadi ju počítač, „múdre štíty” vyznačujú čísla a ukladajú čísla protivníkov, zásahy zbierajú dokovače a šance tímov zvyšujú superkódy.  

Dva tímy súperia medzi sebou, ich cieľom je do konca hry dosiahnuť a zhromaždiť čím viac zásahov.  

Hra je mobilná, teda prenášateľná, možno ju postaviť hocikde, môže sa hrať najmä v budovách, miestnostiach, na chodbách, ale aj vonku (okrem žiarivo slnečného počasia).

Bombios Z sa dá prenajať na akúkoľvek príležitosť, kde sa zíde skupina ľudí, túžiaca po oddychu, zábave, hre a športe. Veková kategória je od 6 po 99 rokov. 

Bombios Z je v súčasnosti v štádiu rozvoja.