Podrobné pravidlá Bombios X

• Ak klikneš na červené slová, môžeš o nich pozrieť obrázok alebo video.
• K pochopeniu štruktúry hracieho poľa sú k dispozícii nasledovné obrázky a animácia, respektíve kliknutím na položku vizualizácia/video sú prístupné ďalšie animácie.

1. Útoční hráči sa postavia do radu na začiatku dráhy, pri útočnej bráne. Útočník, ktorý je na rade, vloží svoju ruku vybavenú senzorom do otvoru na útočnej bráne, takto sa prihlási (zaregistruje) k vrhu (na videu). O prihlásení dostane zvukový a svetelný efekt.

Obrancovia sa postavia do radu v zadnej časti ihriska, za obrannou bránou, ktorá je v základnej polohe zavretá.

Útočný hráč, ktorý sa registruje k hádzaniu, dostáva tri kusy hádzacích prostriedkov, ktorými si môže zhodiť tri malé vežičky. Prvá sa nachádza na 3 m, druhá na 6 m a tretia na 9 m od hráča (viď video).

2. Ak z troch pokusov zhodí aspoň jednu vežičku (alebo všetky tri), môže hráč prebehnúť cez obrannú bránu a dôjsť k prvej dokovacej veži.

Ak útočník prebehne cez útočnú bránu, aj obranná brána dostane zelené svetlo, a môže bežať aj obranný hráč, aby postavil zhodené vežičky. Čím skôr ich postaví, tým skôr ukončí čas behu útočníkov (viď video).

3. Akonáhle sú postavené všetky malé vežičky, z hry vypadne každý hráč, ktorý nie je pripojený k niektorej dokovacej veži. Pripojiť sa môže, ak zasunie ruku (na ktorej má senzor) do jedného z piatich otvorov umiestnených na každej dokovacej veži, a chytí si na tento účel vyvinutú krivú tyč (viď video a viď video).

Nad každým takýmto otvorom sú umiestnené tri LED lampy: červená, žltá a zelená. Ak sa útočník pripojil neskoro (lebo obranca už postavil všetky tri vežičky), dostane červený signál. Ak sa pripojil včas, dostane žlté, alebo zelené svetlo. Pri zelenom označení môže bežať ďalej, pri žltom musí čakať, kým ďalší útočník opäť zhodí vežičky.

4. Bod získava pre svoju skupinu ten útočník, ktorý dobeží kolo bez toho, aby vypadol. Vypadnutie hráča znamená stratu 1 bodu, ale hráč sa môže pokúsiť o útok znova tak, že sa postaví na koniec útočnej línie. Útočný hráč bežiaci dokola má možnosť získať toľko ďalších bodov, koľkými dokovacími vežami prebehne bez pripojenia.

5. Možnosti na sťaženie hry: Ak obranca nevie vyhodiť ani jedného hráča, musí sa postaviť do „žaláru” a môže ho vyslobodiť iba ďalší obranca tým, že najprv pribehne k nemu, dajú si packu a takto pobeží ďalej postaviť vežičky. Ak jeden obranca vyhodí viacerých hráčov, môže si vybrať presne toľko obrancov a na jedno kolo vytvoria špalier ako prekážku na dráhe pre hráčov bežiacich medzi dokovacími vežami (na videu), respektíve môže jedného obrancu poslať do žaláru s tým cieľom, že by v nasledujúcom kole po spomínanej packe pobežali dvaja postaviť malé vežičky.

6. Hráči si v polčase vymenia hracie pole. Vyhráva skupina, ktorá získala viac bodov.

Aká je veková hranica hry?

Hra je prakticky bez vekovej hranice, naše hry môže hrať od 6 do 99 rokov každý. Hry nie sú vytvorené len pre deti, snímače na ruky a dokovacie veže sú nastaviteľné, ľahko si ich prispôsobia k telu i dospelí.

Aké vybavenie je potrebné k hrám?

Vysielače na rukách, ktoré sú potrebné pre útočníkov, zabezpečujeme my. Na trávnikoch nie je potrebná žiadna bezpečnostná výbava. Na ihrisku, kde sú kamene, alebo betón, sa odporúča mať chrániče na kolená a lakte, prípadne cykloprilbu (nezabezpečujeme).

Kde možno hru postaviť?

Na akejkoľvek ploche s rozmermi 15×20 metrov, VNÚTRI (športová hala, telocvičňa, kultúrny dom, stan pre podujatia atď.) alebo VONKU (nie strmá, trávnatá plocha) na takom priestranstve, kde nie sú väčšie terénne objekty, ktoré by prekážali v behu. Zopár menších kríkov, stromov, stĺpov nie je problém, ak nestoja v ceste bežcom (trasy bežcov viď vo filmoch o hre).

Kto vozí a prevádzkuje hru?

Hru v každom prípade dopravia, zmontujú a rozmontujú, tiež prevádzkujú pracovníci firmy BOMBIOS.

Potrebuje hra elektrinu?

• Áno, potrebuje. • Avšak spotreba hry nepresiahne spotrebu dvoch notebookov (150-200 W). • Reproduktor na zvukové signály hry spotrebuje 50-300 W od závislosti intenzity zvuku. • Pokiaľ na danom mieste nie je elektrina k dispozícii, zabezpečíme svojím generátorom.


Pravidlá v obrázoch